SGK İl Müdürü Göksoy'dan yapılandırma uyarısı

Van Organize Sanayi Başkanlığımızı ziyaret eden Van Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abidin Göksoy, borç yapılandırmalarıyla ile ilgili bilgilendirme yaparak 30.09.2021 tarihinin son gün olduğunu söyledi.

 

Ziyarette; Başkanımız Memet Aslan, Başkan Vekilimiz Yaşar Şen ve Yönetim Kurulu Üyemiz Faik Özbey ile bir araya gelen Van Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abidin Göksoy, borç yapılandırmalarıyla ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

 

İl Müdürü Göksoy, 7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2021 yılı nisan ayı ve öncesi dönemlere ait bazı SGK borçlarının yapılandırılmasına ilişkin müracaatların devam ettiğini ve  30.09.2021 tarihinde sona ereceğini belirterek, Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olanların, büyük indirimlerden faydalanmaları için biran önce, yapılandırmaya müracaat etmelerini istedi.

 

Göksoy, borçların ödenmesi konusunda yapılandırmanın önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Yapılandırılan borçların yalnızca ana para ile yüzde 10 Yİ-ÜFE'nin peşin ödenmesi halinde borçların tamamının kapanacağını anlatan Göksoy, şu bilgileri verdi:

 

"2021 yılı nisan ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları, 6183/48. maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur (4/b) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primlerini kapsıyor. Prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 10'unun en son 1 Kasım 2021 tarihinde veya geç ödeme zammıyla birlikte 30 Kasım 2021'e kadar peşin ödenmesi halinde yüzde 90 Yİ-ÜFE silinecektir. İlk taksitin süresinde ve tam ödenmesi şartıyla prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 50'sinin en son 31 Aralık 2021'de peşin ödenmesi halinde yüzde 50 Yİ-ÜFE silinecektir. Taksitle ödemeyi tercih edenler ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksitle ödeme yapabileceklerdir."

 

Göksoy, işverenlerin e-sigorta kanalıyla veya bizzat, 4/b sigortalılarının ise e-devlet aracılığıyla, posta yoluyla ya da kuruma bizzat müracaat edebileceklerini aktardı.