Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Van Organize Sanayi Bölgesi, Bakanlar Kurulu Kararı ile T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak, Vilayet, Belediye, İl Özel İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası iştirakleri ile 1998 yılında kurulmuştur.

Bölgemizde Van-Erciş Karayolu üzerinde Şemsibey Mahallesi Sınırları içerisinde 1998 yılında 1 ve 2.Etap olarak 127 hektar alana kamulaştırma işlemleri başlatılarak toplam 87 sanayi parseli oluşturulmuştur. 1 ve 2. Etap firmalar ağırlıklı olarak inşaat, plastik, paketleme, gıda, kimya iş kolunu oluşturmaktadır.

Van’da üretimin artması ve gelişme göstermesi ile birlikte yatırım yapmak isteyen sanayicilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, tevsii alanı olarak 2011 yılında 3. Etabın kurulması çalışmalarına başlanılmıştır. 44 hektar alan üzerine kurulu olan 3. Etabın altyapı çalışmaları 2013 yılında tamamlanmıştır. 48 adet sanayi parselinden oluşan 3. Etabda firmalar, ağırlıklı olarak inşaat, gıda, ve kimya iş kolunu oluşturmaktadır.

Van’ın Cazibe merkezleri kapsamında üretime dayalı artan talepler doğrultusunda 2016 Yılında 60 hektarlık alanda altyapı inşaatına başlanmıştır. 2018 yılında % 100 lük  fiziki gerçekleşme sağlanacaktır. 4. Etabın tamamlanması halinde 23 sanayi parseli OSB’ye kazandırılacaktır.

4. Etap ile birlikte toplam 158 sanayi parseline sahip olan Van OSB’de 134 arsa tahsisi yapılmıştır. Bu arsa tahsisi yapılan parsellerde üretim yapan firmaların 129 tanesi üretimde, 5 tanesinde Yapı kullanım izni alınmış ve 1 parselinde teknik koşullardan dolayı tahsisi yapılamamaktadır.

Cazibe Merkezleri Kapsamında artan talep ve Uluslararası,  markalaşmış firmaların OSB mize yapmış olduğu başvurular doğrultusunda 2023 vizyonunu yakalamak amacıyla 277 Hektarlık 5. Etap için düşünülen arazi ot bedelleri ödenerek OSB sınırlarına dahil edilmiştir. 4. Etap Altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra 5. Etap parselasyon ve Altyapı çalışmaları için proje ve imar çalışmaları başlatılacaktır.

 

 

BÖLGENİN ALT YAPI DURUMU

·         20.208 m. Trafik yolu

·         18.687 m Kanalizasyon Şebekesi

·         8. 224 m Yağmur Suyu Şebekesi

·         22. 689 m İçme Suyu Şebekesi

·         3 Adet 1000 m3’lük su deposu  

 

 

BÖLGENİN  ELEKTRİK ALT YAPISI

            Organize Sanayi Bölgemizin elektrik enerjisi ihtiyacı için, Teiaş’tan bölgemize Özel Enerji Nakil hattı çekilmiştir. Elektrik dağıtım lisansımız olduğundan OSB içi elektrik iletimi,  arıza ve bakımları müdürlüğümüz elektrik birimince yapılmaktadır. Kurulu elektrik altyapımız şöyledir;

·         57 adet trafomuz mevcut olup, toplam 38.000 KVA kurulu trafo gücüne sahiptir.

·         Havai hatların uzunluğu 38. 000 m’dir.

·         533 adet demir ve betonarme direk

·         745 adet dış aydınlatma armatörü mevcuttur.

 

 

SOSYAL DONATILAR

·         2018 yılında inşaatına başlanacak olan 2500 m2 hizmet binası

·         Fuar ve Kongre Merkezi Binası

·         Camii

·         İtfaiye Binası

 

 

 

ARAÇ PARKI

·         1 adet makam aracı

·         1 adet çift kabin pick-up

·         1 adet Servis Minibüsü

·         1 adet Sepetli Vinç

·         1 adet Yer Süpürme aracı

·         1 adet Çöp toplama aracı

·         1 adet bachoe loder (Hidromek)

·         1 adet itfaiye aracı

·         1 adet Römorklu Traktör 

  • Diğer Sayfalar